Do czego służą słupki drogowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Słupki drogowe są montowane na drodze w celu skłonienia kierowców do przestrzegania przepisów. Mają wymiar psychologiczny, ich widok przypomina zmotoryzowanym o konieczności zachowania ostrożności. Umieszcza się je zazwyczaj w miejscach niebezpiecznych czyli przed skrzyżowaniami, wzniesieniami i tzw. azylami dla pieszych, a także przy lewoskrętach. Słupkom często towarzyszy podwójna linia ciągła, ograniczenia prędkości i znak zakazujący wyprzedzania.

Słupek drogowy ma zazwyczaj budowę stożka, na którym umieszcza się taśmy odblaskowe, aby zwiększyć jego widoczność w nocy i niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zdarza się jednak, że z powodu zabrudzeń wywołanych kurzem czy błotem, oznaczenie dodane na szykanę nie spełnia swojej funkcji.

Konsekwencje kolizji z szykaną drogową

Słupki drogowe są wykonane zazwyczaj z plastiku, dlatego zderzenie z nimi nie zagraża samochodowi. Podczas kolizji słupek przypuszczalnie tylko pęknie, nie uszkadzając nawet lakieru auta. Należy również pamiętać, że jeśli zetknięcie pojazdu z tym elementem nastąpiło w sytuacji, gdy posiadający polisę AC kierowca przestrzegał przepisów, wówczas dostanie pełne odszkodowanie na pokrycie wywołanych szkód.

W przypadku, gdy zmotoryzowany został zmuszony do najazdu na szykanę drogową przez prowadzącego inny pojazd (i są na to świadkowie), wtedy również przysługuje jemu pełna rekompensata w ramach posiadanego ubezpieczenia. Kierowcy bez polisy AC i możliwości wskazania winnego muszą dokonać napraw na swój koszt, a dopiero później mogą skorzystać z opcji ubiegania się o odszkodowanie od zarządcy drogi.

Odpowiedzialność za instalowanie szykan drogowych

Decyzję o umieszczeniu na drodze słupków drogowych podejmuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po skonsultowaniu sprawy z policją. Jeśli ktoś inny instaluje taki przedmiot na jezdni, robi to bezprawnie, za co grozi odpowiedzialność karna za sprowadzenie zagrożenia w komunikacji i transporcie. Jeśli jakaś osoba postronna dostrzega konieczność umocowania na drodze szykan, może złożyć w tym celu wniosek do zarządcy ruchu wraz z dokumentacją fotograficzną.

Elementy te można kupić w każdym sklepie specjalizującym się w tego typu przedmiotach. Duże miasta dysponują rozbudowaną infrastrukturą handlową, dzięki której bez problemu można nabyć prawie każdą rzecz. Sklep drogowy w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i innych metropoliach zabezpieczy zapotrzebowanie każdej instytucji na nabycie słupków oraz innych elementów służących bezpieczeństwu kierowców.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*