Czym oświecać nowoczesne biurowce?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ergonomia biurowa to pojęcie, które od dawna jest brane pod uwagę na etapie projektowania pomieszczeń w dużych biurowcach. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni służącej do pracy przynosi bowiem wiele korzyści, wpływając zasadniczo na zwiększenie komfortu warunków, w jakich swoje obowiązki wykonują osoby zatrudnione w danej firmie. Jednym z istotnych elementów owej ergonomii jest prawidłowe rozmieszczenie źródeł światła.

Optymalne rozwiązania do przestrzeni zamkniętych i typu open space

Zdecydowanie najlepszych oświetleniem stanowisk pracy w dużych biurowcach jest światło naturalne. Niestety nie zawsze jest możliwe jego wykorzystanie, choćby z powodu nietypowych godzin pracy czy kiepskiej lokalizacji budynku. Niezbędne jest wówczas zastosowanie sztucznych źródeł światła, na które składają się różne lampki czy nowoczesne oświetlenie sufitowe w postaci halogenów albo listw LED-owych.

Istotne jest, aby na poszczególnych stanowiskach pracy zapewnić natężenie nie mniejsze niż 500 luxów – parametr ten został ściśle określony w tzw. Polskich Normach (PN-EN 12464-1:2004). Do oświetlenia pojedynczego biurka najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju kinkiety, projektory z funkcją nakierowania światła, lampy podłogowe czy żarówki LED-owe rozmieszczone we wnękach sufitu albo ścian.

Z kolei całe pomieszczenie biurowe można z powodzeniem oświetlić lampą industrialną (zwłaszcza w nowoczesnych biurowcach). Przestrzenie typu open space wymagają nieco innych rozwiązań. W tym przypadku światło powinno być równomiernie rozmieszczone, dlatego należy zainstalować oprawy halogenowe lub ledowe w sufitach, a obok biurek postawić oprawy wolnostojące z ekranami świecącymi z góry (na blat roboczy).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*