Czy warto instalować w domu odnawialne źródła energii?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym są odnawialne źródła energii?

Korzystanie z węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego powoduje stopniowe wyczerpywanie się istniejących zasobów. Dlatego też coraz częściej ludzkość zaczyna korzystać z alternatywnych, odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, wiatr, czy słońce. Na chwilę obecną na całym świecie surowce odnawialne zaspokajają około 16 procent zapotrzebowania na energię. W Polsce ten wskaźnik jest niższy i wynosi około 11 procent.

Najczęściej wykorzystuje się energię wody poprzez budowę elektrowni wodnych. Coraz częściej powstają również farmy wiatrowe. Rosnącą popularnością cieszą się również kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne dostępne na http://www.grodno.pl/hurtownia-elektryczna-gdansk1.html. Wpływ na to mają przede wszystkim coraz niższe koszty ich wytworzenia, a także rosnąca świadomość społeczna.

Wykorzystanie energii słonecznej w gospodarstwie domowym

Póki co w warunkach domowych można zdecydować się przede wszystkim na montaż kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Pierwsze pozwalają wykorzystać energię cieplną pochodzącą ze słońca, drugie przetwarzają ją na prąd elektryczny. Obecnie więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, które pozwalają wyraźnie obniżyć rachunki za prąd. W ostatnim czasie dachy domów w wielu polskich miastach pokryły się błyszczącymi panelami.

Przykładowo, jeśli chodzi o stolicę dużą popularnością cieszy się fotowoltanika na Ursynowie. Popularność tego rodzaju inwestycji wynika z kilku czynników. Przede wszystkim instalacje te mają być panaceum na zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej w Polsce. Istotnym czynnikiem jest także możliwość uzyskania dopłat ze strony państwa oraz nisko oprocentowanych kredytów, dzięki którym cała inwestycja szybko się zwraca. Jeśli dodatkowo weźmie się pod uwagę, że odnawialne źródła energii nie niszczą środowiska naturalnego, jasne staje się, że warto z nich korzystać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*