Części z tworzywa sztucznego – jakimi sposobami są one pozyskiwane?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Części z tworzyw sztucznych wykonuje się różnymi technikami. Najpopularniejsze metody to formowanie wtryskowe i odlewanie.

Formowanie wtryskowe

Formowanie wtryskowe to metoda, która wykorzystuje wysokie ciśnienie do wtłaczania roztopionego tworzywa sztucznego do gniazda formy, gdzie ulega ono ochłodzeniu i utwardzeniu do pożądanego kształtu. Proces ten może być stosowany do produkcji prawie każdego kształtu i rozmiaru części, ale jest zwykle używany do produkcji na dużą skalę, ponieważ wymaga dużych form, które muszą być specjalnie zaprojektowane dla każdej części. Niezależnie od tego formy wtryskowe stanowią najpopularniejszą metodę pozyskiwania części z tworzyw sztucznych, za sprawą szeregu licznych zalet.

Odlewanie

Odlewanie wykorzystuje metalowe matryce do tworzenia plastikowych części o precyzyjnych kształtach i wymiarach. Po stworzeniu matryc, roztopiony plastik jest wtryskiwany do wnęki formy, gdzie stygnie i twardnieje do pożądanego kształtu. Proces ten może być stosowany do produkcji stosunkowo małych partii części w niskich ilościach z dużą dokładnością w zakresie wymiarów, wagi i jakości wykończenia powierzchni.

Druk 3D

Trzecim sposobem na uzyskanie części z tworzyw sztucznych jest druk 3D. Druk 3D wykorzystuje oprogramowanie komputerowe do zaprojektowania części, a następnie wykorzystuje sterowaną komputerowo drukarkę do zbudowania jej jednej warstwy na raz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*