Co zapewni dobry przepływ prądu w fabryce?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Fabryka jest miejscem ,gdzie odbywa się produkcja rozmaitych dóbr. Do ich wytworzenia niezbędne są przystosowane do tego maszyny. A te z kolei potrzebują zasilania energią elektryczną, potocznie zwaną prądem. Zasilanie w fabryce należy zapewnić także dla oświetlenia, systemów dostępu, alarmu pożarowego i wielu innych urządzeń niezbędnych do bezpiecznego funkcjonowania fabryki.

Jakich elementów należy użyć, aby zapewnić przepływ prądu?

Przede wszystkim należy rozróżnić obwody na jednofazowe i trójfazowe. Różnią się one napięciem. Stycznik 230V są przeznaczone do obwodów jednofazowych i doskonale sprawdzą się do prostego sterowania oświetleniem czy załączaniem elementów, których pobór mocy jest dość znaczący (odbiory o mocy kilku kW). Alternatywę dla styczników 230V mogą stanowić przekaźniki bistabilne. Te niewielkie elementy modułowe mają, podobnie jak styczniki 230v, tor prądowy, ale ich cewka działa w inny sposób. Stycznik ma tor prądowy zwarty (bądź rozwarty, w zależności od typu stycznika) tak długo, jak długo na jego cewkę podane jest napięcie.

Z kolei przekaźnik bistabilny zwiera (lub rozwiera) tory prądowe po podaniu na jego cewkę impulsu prądowego. Aby nastąpił powrót do poprzedniego stanu, należy ponownie podać impuls. Przy pomocy tych dwóch elementów można wykonać zarówno proste obwody sterujące zasilaniem urządzeń jak i bardziej skomplikowane obwody, gdzie aby podać napięcie danemu urządzeniu należy najpierw spełnić określone warunki, więc styczniki 230V i przekaźniki bistabilne są elementami niezbędnymi aby zapewnić dobry przepływ prądu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*