Zakładanie i rejestracja spółki – jakie czynności wykonać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakładanie wszelkich podmiotów gospodarczych to niezwykle skomplikowana operacja składająca się z rozmaitych czynności o charakterze administracyjnym oraz prawnym. Dotyczy to w szczególności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, tworzonych przez jedną bądź więcej osób (tzw. wspólników). W celu szybkiego przebrnięcia przez cały proces rejestracji warto z pewnością skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Jeśli interesuje nas doświadczona kancelaria prawna Kraków to miasto, gdzie znajdziemy ją bez większego problemu.

Pięć kroków do własnego biznesu

Pierwszym etapem zakładania spółki z o.o. jest zawsze zawarcie umowy między wspólnikami, ewentualnie podpisanie aktu założycielskiego (w sytuacji, gdy tworzy ją wyłącznie jedna osoba). Oba te dokumenty muszą zostać sporządzone w postaci aktu notarialnego i poświadczone przez notariusza ze stosownymi uprawnieniami.

Kolejny istotny krok polega na wniesieniu wkładów pokrywających kapitał zakładowy. Najłatwiej zrobić to poprzez przelanie odpowiedniej kwoty pieniężnej na rachunek bankowy spółki, choć istnieje też możliwość przeniesienia na nią praw własności wybranej nieruchomości lub obiektu ruchowego (np. auta dostawczego). Oprócz tego trzeba koniecznie powołać zarząd – w drodze zwykłej uchwały zgromadzenia ogólnego wspólników lub w drodze ich indywidualnej decyzji (jeśli posiadają specjalne uprawnienia osobiste).

Czwarty etap obejmuje złożenie odpowiedniego wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (łącznie z niezbędnymi załącznikami), zamieszczenie ogłoszenia o wpisie w MSiG, a także oczekiwanie na ostateczną decyzję sądu rejestrowego. Zwieńczeniem całego procesu jest natomiast wpisanie spółki do wszelkich wymaganych rejestrów, uzyskanie pozwoleń na prowadzenie konkretnej działalności i zdobycie dwóch numerów – NIP i REGON.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*