Clean roomy to pomieszczenia o konkretnych parametrach środowiskowych, które są zazwyczaj wykorzystywane do rozmaitych badań naukowych. Bardzo często obywa się w nich również produkcja elementów wymagających maksymalnej czystości. Doskonałym przykładem są choćby procesory komputerowe i inne komponenty z kategorii IT. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie konkretnie wymogi techniczne muszą uwzględnić osoby odpowiedzialne za budowę omawianych obiektów.
Pomieszczenia czyste powinny przede wszystkim być wykonane z materiałów zgodnych z normą ISO 14644, a także porozumieniem CSM (czyli Cleanroom Suitable Materials). Wynika to z faktu, że wymagana jest tutaj optymalna odporność ścian czy podłóg na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie preparatów myjących i środków dezynfekcyjnych. W tym przypadku najbardziej pożądane materiały to m.in. panele farmaceutyczne (koniecznie z blachy stalowej ocynkowanej), lamele wełniane i połączenia uszczelnione dedykowanym silikonem. Oprócz tego w każdym clean roomie musi się znaleźć kilka istotnych elementów, do których zaliczamy:
– wentylacja opierająca się na sufitowej dystrybucji powietrza (obejmuje nowoczesne filtry typu HEPA wbudowane w panele sufitowe),
– czujniki precyzyjnie regulujące temperaturę oraz wilgotność,
– okna zamontowane w zewnętrznej ścianie w celu swobodnego przepuszczania światła słonecznego,
– wysokiej klasy lampy.
Dodajmy, że pomieszczeń czystych używa się powszechnie zwłaszcza w branży medycznej, mikroelektronicznej, laboratoryjnej czy spożywczej. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie kluczową rolę odgrywają kontrolowane warunki czystości.