Deszczówka, tak pożądana przez ogrodników, okresowo może stanowić poważny problem właścicieli domów jednorodzinnych oraz parkingów, czy innych dużych posesji. Co zrobić by nie gromadziła się ona na powierzchni? Jak zabezpieczyć teren przed nadmiarem deszczówki?
Woda z intensywnych opadów, może być przyczyną czasowych podtopień, Jej nadmiar prowadzi do poważnych zniszczeń zarówno w strukturze budynków czy wybetonowanych powierzchni, jak również nie służy zdecydowanej większości roślin znajdujących się w ogrodach. Dlatego tak ważne jest właściwe odprowadzenie nadmiaru wody. W tym celu można zainstalować na posesji system retencyjny.
Wodę z dachów czy podjazdów można odprowadzić do przygotowanego w tym celu zbiornika retencyjnego. Jego pojemność zależy od wielkości posiadanych budynków. Niestety, coraz częściej występujące ulewne deszcze nie ułatwiają nam rozwiązania tego problemu. Woda zgromadzona w czasie nie jest w stanie na bieżąco wsiąkać do gruntu. Jednak zbiornik retencyjny może pomóc nie tylko w jej odprowadzeniu, ale również sprawić, że zgromadzoną w nim wodę wykorzystamy podczas suszy.
Alternatywą dla zbiorników retencyjnych mogą być tunele rozsączające. Ich montaż pod podjazdem pozwala na odprowadzenie wody wprost do gruntu. Takie rozwiązanie sprawdza się między innymi na dużych parkingach czy drogach. Dzięki wykorzystaniu tuneli woda najpierw jest oczyszczona z zanieczyszczeń, by później odprowadzić ją w miejsca, w których będzie mogła swobodnie wsiąknąć do gruntu. To ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie.