Stabilizatory utrzymują napięcie stały, niezależnie od stopnia obciążenia układu lub występujących skoków napięcia. Dzięki temu osłaniają różne elementy elektroniczne znajdujące się na wyjściach sieci. Ochronę gwarantuje wsteczne sprzężenie ujemne, w oparciu o którą działają niemal wszystkie stabilizatory.
Głównym zadaniem pełnionym przez stabilizatory napięcia jest regulacja napięcia, eliminowanie skoków i utrzymywanie go na stałym poziomie. Występowanie wahań w napięciu jest powszechne, dlatego też określa się je poprzez podanie granic lub zakresów. Dzięki ustabilizowaniu napięcia w sieci, poszczególne urządzenia będą pracować stabilniej, a ich ryzyko ich uszkodzenia zostanie obniżone.
Stabilizator napięcia stosuje się w różnych miejscach. Wykorzystywany jest w instalacjach budynkowych, szczególnie tych narażonych na wahania i awarie. Ponadto stabilizatory wykorzystywane są w konkretnych urządzeniach – na przykład audio i audio-video. Szeroko stosowane są także w przemyśle.
Dostępne stabilizatory można podzielić na trzy główne grupy: liniowe, impulsowe oraz LDO (low drop out). Stabilizatory liniowe są najczęściej stosowane. Ich zadaniem będzie stabilizacja napięcia między źródłem zasilania a odbiornikiem. Urządzenia impulsowe wytwarzają wyższe stabilne napięcie wyjściowe, wykorzystując w tym celu zjawisko samoindukcji. Stabilizatory LDO to natomiast urządzenia wykorzystujące różnicę w napięciu między wejściem a wyjściem i nadają się przede wszystkim do pracy ciągłej.