O tym, jak kluczową rolę w organizmie każdego człowieka odgrywa serce, nie trzeba chyba nikomu mówić. Jego prawidłowa praca znajduje odzwierciedlenie w dobrym samopoczuciu oraz możliwości cieszenia się pełnią sił. Niestety, coraz więcej osób zmaga się z problemami o podłożu kardiologicznym. Co zrobić, aby odpowiednio szybko zdiagnozować choroby serca? Na jakie sygnały zwracać uwagę i kiedy udać się do specjalisty?
Podstawą dbania o swoje zdrowie jest regularna profilaktyka. To wykonywane w jej trakcie rutynowe badania bardzo często pozwalają lekarzom dostrzec, że coś z naszym sercem jest nie tak, jak powinno. W diagnostyce tego rodzaju problemów nieocenione jest badanie EKG – bezbolesne i szybkie, a zarazem dostarczające medykom cennych informacji. Często korzysta się również z urządzenia, którym jest holter. To nic innego jak mały prostokąt, w którym zamknięto kartę pamięci oraz szereg połączonych z nim elektrod, które przez dwadzieścia cztery godziny odczytują informacje o pracy serca i zapisują je na nośniku danych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej http://klinikapoznan.pl/holter-ekg/.
Do popularnych badań należą też USG oraz rezonans mięśnia sercowego. Pacjenci nierzadko są poddawani próbom wysiłkowym, aby sprawdzić, jak serce pracuje w czasie zwiększonej aktywności fizycznej. W diagnostyce sięga się także po morfologię, która pomaga w określeniu poziomu cholesterolu, który przyczynia się do rozwoju takich chorób jak miażdżyca.