Jak często prać firany i zasłony?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okna bez firan lub zasłon wydają się niesamowicie puste, dlatego w większości domów wykorzystuje się te elementy dekoracyjne. Warto również pamiętać o tym, że tego typu produkty służą nie tylko uatrakcyjnianiu wystroju wnętrza, ale też pełnią rolę zabezpieczenia przed słońcem i wścibskim wzrokiem sąsiadów. Aby firany woalowe (lub wykonane z innych materiałów) zachowały świeżość i piękny wygląd, trzeba je co jakiś czas czyścić i prać w odpowiedniej temperaturze.

Duże znaczenie ma rodzaj materiału i eksploatacja

Zanim zabierzemy się za pranie firanek albo zasłon, powinniśmy koniecznie sprawdzić, jaki materiał posłużył do ich wykonania. To niezwykle istotne, gdyż różne tkaniny wymagają czyszczenia w odmienny sposób. Wiele nowoczesnych pralek posiada specjalny program do prania tylko firan. Jeśli go nie ma, wówczas zawsze wybierajmy ustawienie dla delikatnych materiałów (temperatura 30 stopni Celsjusza). Pranie musi się odbywać z wykorzystaniem detergentu dedykowanego firanom, płynu albo bardzo delikatnego proszku przeznaczonego do białych ubrań.

Nie warto przesadzać z ilością środka chemicznego, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia struktury włókien. Produkty wykonane z koronki należy natomiast koniecznie prać ręcznie z uwagi na wyjątkową delikatność tego materiału. Firany do kuchni lub zasłony do sypialni powinny być prane przynajmniej dwa razy w roku – wiosną oraz bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem.

Jeżeli wiszą we wnętrzu narażonym na szkodliwe działanie dymu (papierosowego), pary lub innych niekorzystnych czynników, wówczas warto je dokładnie czyścić co najmniej raz na kwartał. Ponadto, można się zdecydować na pranie, gdy: na elementach dekoracyjnych osiadają duże ilości kurzu, często wietrzymy wnętrza, posiadamy zwierzęta lub małe, niesforne dzieci, a także nagminnie dotykamy firan, np. odsuwając je podczas wychodzenia na balkon.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*