Historia powstania magnesów na lodówkę

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Historia naklejek na lodówkę sięga czasów sprzed wynalezienia lodówki. Pierwsze znane użycie lodówki miało miejsce w 1768 roku. Wcześniej ludzie utrzymywali jedzenie w chłodzie, umieszczając je w beczce z wodą lub na blokach lodu. W 1803 roku francuski fizyk Ami Argand wynalazł lampę, która spalała olej i wytwarzała więcej ciepła niż jakakolwiek inna lampa na rynku. Używał jej również do ogrzewania swojego warsztatu w zimie, aby mógł kontynuować pracę nad swoimi eksperymentami i wynalazkami.

Pierwsza lodówka

W 1834 roku amerykański wynalazca Oliver Evans wykorzystał ten wynalazek, używając lampy Arganda do stworzenia systemu obiegu powietrza do chłodzenia żywności w swoim sklepie spożywczym. Był to pierwszy przypadek użycia energii elektrycznej do celów chłodniczych – choć nadal nie było lodówek! Pierwsza lodówka, która wyglądała jak współczesna lodówka, pojawiła się w 1913 roku, kiedy to firma General Electric wypuściła na rynek lodówkę Monitor Top (nazwa pochodzi od charakterystycznego uchwytu na drzwiach). Lodówka Monitor Top składała się z dwóch oddzielnych jednostek – jednej z dużym kompresorem w środku i drugiej z wężownicami chłodzącymi – połączonych rurami pod podłogą. Każde urządzenie miało osobne drzwi, dzięki czemu można było uzyskać dostęp do żywności bez konieczności otwierania obu drzwi naraz.

Pierwszy magnes

Pierwsze magnesy na lodówkę zostały wynalezione na początku lat 60. przez Michaela Naimarka i jego żonę, którzy wpadli na ten pomysł podczas wakacji w Meksyku. Zauważyli, że w ich lokalnym sklepie spożywczym na ścianach wisiały zdjęcia owoców i warzyw, więc postanowili stworzyć podobny produkt z metalu. Po powrocie do domu zaprojektowali magnes, który można było przyczepić do każdej powierzchni, w tym do lodówki. Tak właśnie powstała naklejka na lodówkę.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*