Na jaki typ zbiornika do odprowadzania ścieków warto się zdecydować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kto nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego, zmuszony jest do wybudowania szczelnego zbiornika na nieczystości. Jakie są ich rodzaje, o czym należy pamiętać podczas planowania i budowy szamba oraz jakie są wady i zalety konkretnych rozwiązań?

Ogólne zasady

Przede wszystkim warto wiedzieć, że jeśli budujemy dom i nie ma możliwości podłączenia się do systemu kanalizacji, to dodatkowe pozwolenia po otrzymaniu wcześniejszego przy zagospodarowaniu działki nie będą wymagane. Co innego jeśli w planie nie było mowy o szambie. Wówczas trzeba starać się o dodatkowe zezwolenie. Sama gmina ma wówczas prawo do odmowy, gdy uzna, że można dokonać podłączenia do kanalizacji. Szamba nie można umiejscawiać w głębszym terenie, gdyż groziłoby to zalaniem przez deszczówkę. Sama lokalizacja musi być umiejscowiona w taki sposób, by było możliwe bezproblemowe opróżnianie oraz podłączenie do systemu opróżniającego. Tylko po to, by podczas wywozu nieczystości wóz asenizacyjny nie musiał wjeżdżać każdorazowo na posesję, zwłaszcza podczas nieobecności domowników.

Typy zbiorników

Zbiornik z kręgów niegdyś często budowany teraz już rzadziej. Wadą tego rozwiązania jest utrzymanie szczelności w miejscach łączeń po kilku latach od budowy. Przeważnie szczelność takiego zbiornika z czasem maleje, a użycie specjalnych mieszanek zapraw odpornych na działanie substancji w rozkładających się fekaliach spada z biegiem lat. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie dobre i tanie, ale tymczasowe.

Zbiorniki betonowe to jedno z najbardziej rozpowszechnionych obecnie rozwiązań. Wybór pomiędzy poszczególnymi rodzajami tego typu można odnaleźć m.in. w ofercie http://szamba-betonowe-360.pl/zbiorniki-betonowe/. Co przemawia za zaletą tego typu szamba? Tego typu zbiorniki można dopasować do własnych preferencji rozmiarem, a co za tym idzie, pozwala to na wygodne umiejscowienie szamba w konkretnym miejscu. Nie jest konieczne do przeprowadzenia prac korzystanie z zaawansowanego sprzętu, zaś trwałość szamba betonowego zależna jest od rodzaju zastosowanej mieszanki. Betonowe szamba można także zabezpieczyć impregnatem czy inną substancją chroniącą przed wilgocią. Nie wymaga także kotwienia ani dociążania, co sprawi, że działania ciśnienia wód gruntowych go nie wyprze.

Prefabrykowane zbiorniki betonowe są prostsze w montażu i odporne na korozję, lecz do ich osadzenie wymagane jest dowiezienie ciężkiego sprzętu. Inna rodzaj zbiorników to szamba z tworzyw sztucznych. Są lekkie i łatwe w transporcie oraz w montażu i posiadają taką samą wartość ochronną składu co szamba betonowe. Niestety ich wadą jest prosty montaż, który może sprzyjać pojawieniu się uszkodzeń mechanicznych i ewentualnym późniejszym wyciekom, na które ten typ zbiornika jest szczególnie narażony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*