Słynne warszawskie zabytki

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na mapie Polski jest kilka obowiązkowych punktów do odwiedzenia, a jednym z nich jest z pewnością Warszawa. Mając ograniczony czas na zwiedzanie, warto wybrać parę najważniejszych miejsc i zacząć od zabytków, z których miasto jest najbardziej znane.

Śladami dawnej Warszawy

Poznawanie Warszawy rozpocząć można od Starego Miasta, gdzie ciągle widoczny jest średniowieczny układ ulic. Do obejrzenia są tam mury obronne, zrekonstruowane kamienice z XVII i XVIII w., a także popularny pomnik Syrenki.

Stamtąd blisko już do Placu Zamkowego, gdzie znajduje się jedna z wizytówek miasta, czyli Kolumna Zygmunta III Wazy. Pomnik króla, który przeniósł swój dwór z Krakowa do Warszawy, wzniesiony został w latach 1643–1644 na zlecenie jego syna, Władysława IV. Losy zabytku były równie burzliwe, jak dzieje miasta, a najdotkliwszych zniszczeń doznał podczas powstania warszawskiego. Nie wszyscy wiedzą, że pierwotnie Kolumna stała w nieco innym miejscu – podczas powojennej rekonstrukcji przesunięto ją o 6 metrów na północny-wschód. Warto sprawdzić, co o tym zabytku pisze np. Kurier Warszawski.

Najważniejszym obiektem na placu jest Zamek Królewski, który pozostawał główną rezydencją królewską od czasów Zygmunta III aż do rozbiorów, zaś w okresie międzywojennym pełnił funkcję siedziby prezydenta. Zniszczony w czasie wojny, długo – bo aż do lat 70. – czekał na odbudowę. Obecnie jest siedzibą muzeum, w którym oglądać można przywrócone do świetności wnętrza.

Szukając królewskich śladów w Warszawie warto wybrać się do Ogrodu Saskiego, pierwotnie przynależącego do Pałacu Saskiego. Ta rezydencja, rozbudowana na zlecenie Augusta II Mocnego, była częścią ambitnego założenia urbanistycznego zwanego Osią Saską. Niestety do dziś przetrwało z niego niewiele: fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza i właśnie Ogród. Co ciekawe, Ogród Saski to najstarszy publiczny park w Polsce. Już w 1727 r. król udostępnił go mieszkańcom Warszawy – aby do niego wejść, wystarczyło być porządnie ubranym. Na http://kurier-warszawski.pl/category/kurier-turystyczny/ można dowiedzieć się więcej o tym miejscu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*